RSS článků

odkaz na facebook.com


Cuketa, její druhy a pěstování

Rozhodnete-li se pěstovat cukety, obavy nechte stranou. Není k nim žádný důvod. Cuketa je plodina, kterou může pěstovat v podstatě každý, neboť nevyžaduje přehnanými nároky na péči.

 Cuketa je rostlinou, jejíž plody pomáhají nejen k hubnutí, ale také k obohacení těla o mnohé vitamíny a další důležité prvky. Tykev obecná, jak zní odborný název, je zeleninou, jejíž popularita stále stoupá a v obchodech ji najdete už stejně tak běžně jako třeba papriku, nebo rajče.

Pojďme se podívat blíže na to, jak se pěstují cukety a seznámit se s jejich základními odrůdami.

Autor: veronika, Vydáno: 27. Dubna 2011 – 2 komentářů

Cuketa, její druhy a pěstování

Jak pěstovat cukety?

Výsev cuket je potřeba uskutečnit na jaře, ale nemusíte mít strach, že byste správný čas již propásli. Ideální doba pro výsev je totiž začátek května. Výsev cuket probíhá tak, že vytvoříme hnízda od sebe asi 1,5 metru vzdálená. Do každého hnízda vložíme zhruba 2 až 3 semínka cukety. Cukety můžeme pohnojit chlévskou mrvou anebo půdu obohatit kompostem. Velmi jim to prospěje. V našich podmínkách si ale cukety vedou velmi dobře, jsou odolné a to zejména vůči velmi často se vyskytující plísni okurkové.

Při sběru cuket si raději nasaďte rukavice, jistě to oceníte, neboť stonky cukety jsou obestřeny malými nepříjemnými ostny.

Jasným pravidlem pro dobrý růst cukety je bohatá zálivka, která umocní úrodu.

 

Jaké jsou dostupné odrůdy cukety

Velmi zajímavá odrůda je například Jigonal. Je typická tmavozelenými plody, které jsou štíhlého pravidelného tvaru. Jestliže chcete plody například do černa zbarvené, zvolte odrůdu Black beauty.

Velmi oblíbené jsou žluté plody cukety, které se nazývají Goldline F1. Ta je velmi dobr zejména na mladé plody. Bětka F1 vám zajistí pěkné a chutné plody, které se vyznačují smetanově bílou barvou. Potrpíte-li si spíše na baňaté kulaté cukety, zvolte určitě odrůdu Tondo di piacenza. Ta se hodí zejména na zapékání.


Obrázky zdroj:

opencage.info

flickr.com

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.78

Výpis komentářů (2)

 • [2] Lukáš 14.04.2012, 13:33:09 Citovat

  Vloni sem si koupil cuketu, která se vysévala do sponu 15 x 20 cm, nezná někdo název odrůdy? Nemůžu ji nikde sehnat.
 • [1] veronika 27.04.2011, 22:47:33 Citovat

  Zde můžete reagovat na článek Cuketa, její druhy a pěstování
 • Vložit komentář

   
   

Registace pro firmy