RSS článků

odkaz na facebook.com


Humus je spásou pro vaši zahradu

 Pro to, aby se na vaší zahradě dařilo květinám a užitkovým rostlinám, je třeba jim nabídnout kvalitní půdu, v které se mohou činit. Je jen na vás, jakou péči budete půdě věnovat a zdali se také zaměříte na zvyšování její úrodnosti. Rozhodnete-li se do toho pustit, vězte, že například takový humus a půdní mikroorganismy hrají v tomto případě velkou roli.

Autor: veronika, Vydáno: 21. Dubna 2011 – 1 komentářů

Humus je spásou pro vaši zahradu

Humus

Humus vzniká rozkladem látek, jako jsou například hnůj, kořeny a další části rostlin, popřípadě živočichové a to díky působení půdních mikroorganismů. Humus je podmínkou kypré půdy a je zdrojem živin pro veškeré rostlinky. Tyto živiny z organických látek uvolňují mikroorganismy a tím je zpřístupňují rostlinám.

Humus má velkou schopnost pojímat vodu a živiny, proto půdy bohaté na humus mnohem snáze zadrží vodu a živiny, než půdy na humus chudé.

Bez těchto organismů, zejména tedy aerobních bakterií, by chlévský hnůj, rostlinné zbytky, rašelina a jiné organické látky zůstaly zcela nevyužity.

 

Rozklad organických látek na jednoduché živiny, které jsou poté přístupné rostlinám, probíhá zejména v horní prokypřené vrstvě půdy, v níž je dostatek vzduchu, které tyto organismy ke své činnosti naprosto bez výhrad potřebují. Proto při podzimním rytí hnůj na středně těžkých a zvláště těžkých půdách zarýváme mělce, kdežto na lehkých písčitých půdách můžeme zarýt podstatně hlouběji, jelikož jsou i v hlubších vrstvách dostatečně vzdušné.

 

V půdách, které nedisponují dostatkem vzduchu, žijí bakterie anaerobní. Tím, že tyto bakterie z dusíkatých látek uvolňují volný dusík, který uniká do vzduchu, působí nepříznivě. Zabránit rozvoji těchto mikroorganismů můžeme kypřením půdy, neboť v půdě zvyšujeme obsah vzduchu.

 

Pro zajímavost: V 1 gramu půdy je několik set miliónů mikroorganismů, povětšinou bakterií.

 

 

Obrázky zdroj:

 geograph.org.uk

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.98

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 21.04.2011, 19:48:33 Citovat

    Zde můžete reagovat na článek Humus je spásou pro vaši zahradu
  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy