RSS článků

odkaz na facebook.com


Jak na písčitou půdu?

Chcete-li, aby se květinám a užitkovým rostlinám na vaší zahradě dařilo, je třeba se seznámit s druhem půdy, kterou máte. V případě, že jste obeznámeni s tím, jakou půdu máte a co to obnáší, poměrně snadno ji můžete přizpůsobit k dokonalosti tak, aby byla úrodná a splňovala to, co chcete.

Jak je to s písčitou půdou?

Autor: veronika, Vydáno: 21. Dubna 2011 – 1 komentářů

Jak na písčitou půdu?

Písčité půdy také nejsou ideálním prostředím pro vaše rostlinky. Jsou příliš propustné a vzdušné

 

Proč?

Písčité půdy obsahují většinou hrubší půdní částice, rostliny v nich proto mají nedostatek živin, které se při dešti anebo zálivce velmi snadno splavují do spodních vrstev, kam kořeny rostlin nedosáhnou. Tyto půdy se velmi snadno zahřívají, což je důležité zejména na jaře, ale v zimě velmi hluboko a poměrně snadno promrzají.

Jak chlévský hnůj a jiná organická hnojiva se v písčité půdě podstatně rychleji rozkládají a tak je třeba hnojit častěji. Průmyslová hnojiva se velmi snadno splavují do spodiny, proto se jimi hnojí častěji v menších dávkách.

 

Jak zlepšit úrodnost a vlídnost těžkých písčitých půd k rostlinám?

Při zlepšování písčitých půd přidáváme hmoty, které napomáhají zvýšenému zadržování vody a také snižují obsah vzduchu v půdě. Ne podzim zaryjeme do půdy těžší zeminu a obohatíme ji humusem. K tomu použijeme těžší, dobře uleželý chlévský hnůj, je-li to možné nejlépe kravský nebo prasečí, rašelinu a kompost s vysokým obsahem humusu.

Ke zvýšení poměru jemných částic v půdě je vhodné rybniční bahno, které nejlépe zkompostujeme s vápnem, aby se zmírnila jeho kyselost a slín. Oboje používáme na podzim.

 

Ke zlepšení písčitých půd můžeme také použít rozemleté jílové nerosty, které mají velkou schopnost poutat vodu a živiny, což je u písčitých půd klíčové.

Na písčitou půdu také můžete za vegetace dávat alespoň 3 centimetry silnou vrstvu ze zetleného hnoje, rašeliny, kratší posečené trávy anebo řezané slámy. Jedná se o takzvané nastýlání neboli mulčování. Tato vrstva zabraňuje vypařování vody z půdy.

 

 

Obrázky zdroj:

geograph.org.uk

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.89

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 21.04.2011, 19:43:38 Citovat

    Zde můžete reagovat na článek Jak na písčitou půdu?
  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy