RSS článků

odkaz na facebook.com


Kapková závlaha odvede všechnu práci za vás a poctivě!

Kapková neboli také kapénková závlaha, jak se tento typ zavlažování někdy nazývá, je založena na principu velmi úsporného, přesto efektivního zalévání, které je naprosto přesně přizpůsobeno preferencím konkrétních rostlin. Tento systém kapénkové závlahy umožňuje zásobování rostliny vodou přesně v takovém množství, v jakém potřebuje. Zavlažuje oblast kořenového systému rostliny, voda se tedy nevypařuje a je dopravována na určená místa, kde je jí nejvíce třeba.

Autor: veronika, Vydáno: 16. Dubna 2011 – 1 komentářů

Kapková závlaha odvede všechnu práci za vás a poctivě!

Kapková závlaha ušetří oproti klasickému zavlažování dvě třetiny vody. Tento systém závlahy můžete využít jak na okrasné rostliny, tak také na ty užitkové. Nejvíce se využívá při pěstování zeleniny.

 

Jak kapénková závlaha vznikla?

Kapková závlaha je revoluční technologie, která zahrádkářům ušetří spoustu času, ale také podstatně sníží náklady na vodu, kterou spotřebují k zalévání. Bude-li nás zajímat původ této zavlažovací metody, není třeba se vydat příliš do historie. Tento systém závlahy vznikl na konci 50. let 20. století. V Izraeli ho vyvinuli Simcha Blass a jeho syn Jašahaju.

První experimenty s tímto zavlažovacím systémem proběhly v roce 1959. V 60. letech byla tato nová metoda rozšířena také do Austrálie a severní Ameriky. Postupem času se rozšířila do ostatních zemí světa a také k nám.

 

Na jakém principu kapénková závlaha funguje?

Abyste mohli uvažovat o instalaci kapkové závlahy na vaši zahradu, pravděpodobně vás bude zajímat, na jakém principu toto zařízení funguje. Jedinečnost tohoto systému spočívá v tom, že je zavlažování uskutečňováno pro každou rostlinu samostatně a to přímo do míst, kde rostlina závlahu vyžaduje nejvíce, proto jsou ztráty vody a její vypařování sníženy na minimum.

Ke kapkové závlaze je využíváno zahradních hadic, které jsou velmi snadno tvarovatelné a tak se lehce přizpůsobí jakémukoli záhonu.

 

Jaké jsou základní přednosti kapkové závlahy?

Základní výhodou je úspora vody. Dalším plusem je to, že voda se dostává rovnou do míst, kde ji rostlina nejvíce potřebuje a ta tak s minimální námahou rychleji zvětšuje svůj objem.

 

 

Obrázky zdroj:

centralbasin.org

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.83

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 16.04.2011, 17:37:36 Citovat

  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy