RSS článků

odkaz na facebook.com


Měsíček lékařský - jak ho sbírat a uchovávat

Veselá mysl je půl zdraví. Sytě žluté a oranžové květy měsíčku vám přivodí dobrou náladu. Teplé barvy slunce na člověka dobře působí, aniž by si to dobře uvědomoval.

Měsíček zahradní anebo také lékařský (Calendula officinalis) je pouze jedním ze zhruba dvaceti druhů měsíčků, rozhodně je ale tím nejznámějším a u nás se jen výjimečně setkáme s jiným. Do pěstování této letničky můžeme začít i jako naprostý zahradník – začátečník. Rozhodně měsíček ale ani nezavrhněte poté, co vám zbytí zahrádkářské sebevědomí a pustíte se do pěstování náročnějších rostlin. Měsíček vás svými zářivými květy bude těšit od června až do konce září, zkrátka do té doby, co mají dostatek sluníčka, tak aby poupata stále kvetla. Jak sbírat a uchovávat měsíček?

 

Autor: veronika, Vydáno: 29. Dubna 2011 – 3 komentářů

Měsíček lékařský - jak ho sbírat a uchovávat

Sbírejte a sušte

O léčivých účincích této rostliny není pochyb. U nás sice nebyl původně doma, ale dostal se k nám ze Středomoří již v raném středověku. Dlouho se věřilo, že měsíček lékařský dokáže vyléčit i mor. Není vyloučeno, že na organismus nemocných touto vyčerpávající chorobou má pozitivní účinky. Květy měsíčku obsahují éterické oleje, hořčinu kaladén, organická barviva karotenoidy, kyselinu salicylovou, tuky, vosky, saponiny, organické kyseliny a vitamín C. Stejně jako u mnoho přírodní drog není zcela důležité množství jednotlivých látek, které se mohou jevit ve srovnání s chemickými léky téměř ubohé, ale jde právě o onen koktejl mnoha prospěšných látek, který nám namixovala sama příroda.

Nejvíce účinných látek mají květy sytě oranžové. Při sběru na sušení je tedy lepší se zaměřit hlavně na tyto květy. Okvětní plátky trhejte za slunečného poledne, kdy jsou otevřené, sušte je rychle, nejlépe na místě, kde proudí vzduchu, aby se nezapařily. Nesmí na ně pařit slunce, neboť tím se znehodnocují, takže je rozložte na hezkém místě ve stínu, a v momentě, kdy budou suché, je uložte tak, aby nezvlhly. Můžete je čas od času znovu přesušit. Usušené měsíčky můžete v kuchyni využít stejně jako ty čerstvé, současně s tím máte doma pohotovostní lékárnu.

 

 

Obrázky zdroj:

ecopharm.sangu.ge

henriettesherbal.com

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.85

Výpis komentářů (3)

 • [3] Jana 22.07.2015, 13:27:16 Citovat

  dobrý den, zeptala bych se, šušit na čajíček můžu celý květ, nebo jen barevné lístečky? Děkuji za odpověd
 • [2] Venuse 24.11.2014 24.11.2014, 13:19:27 Citovat

  Měsíček zahradní jsem si zamilovala už dlouho.Dodavá mi dobrou náladu už jen pohledem na ten květ na zahrádce Užívam ve formě čaje,mastíčky a mam ráda i jeho vůni.Letošní sezonu sbíram ještě v dnešních slunných dnech. Letos sušený podaruju sušený i mladším členům rodiny. No MĚSÍČEK je prostě fain..ok.........
 • [1] veronika 29.04.2011, 14:35:19 Citovat

 • Vložit komentář

   
   

Registace pro firmy