RSS článků

odkaz na facebook.com


Mrazuvzdorné sukulenty: Delospermy 2. díl

Pokračování povídání o sukulentních skalničkách

Autor: Ing. Jaroslav Chaloupka, Vydáno: 12. Března 2011 – 2 komentářů

Mrazuvzdorné sukulenty: Delospermy 2. díl

Část druhá- Delospermy 2

 

Delosperma esterhuiseniae
: Pro pokračování článku jsem si záměrně vybral další nemrazuvzdornou Delospermu. Jestli mne totiž některá z mých rostlin zimě neodolných oslovila natolik, abych ji před prvními mrazíky zachránil a přenesl ji do skleníku, je to právě tahle krasavice.

Je poměrně drobná, má silně sukulentní listy, velmi hustě posazené na krátkých stoncích a po dvou letech není větší, než 10cm. V době vegetace poměrně ochotně a dlouho kvete bílými květy,ale to co je na ní nejpůsobivější je strukura  povrchu listů. Ty se totiž třpytí, jako flitry posázené šaty profesonální tanečnice. Nejednou jsem ztratil pojem o čase, když jsem hleděl na její krásu, odrážející se v jarním sluníčku.

Pěstování je velmi snadné a pokud jí v zimě dopřejeme vegetační klid s minimalizovanou zálivkou, brzy na jaře vás překvapí svými květy. 

   Foto: Zahradnictví Chaloupka

 

 

Delosperma ´Menoaneng Pass´ (Lesotho): Vysokohorský plazivý druh s vysokou odolností vůči mrazu. Jde o přímo ukázkovou skalničku, která velmi ochotně kvete poměrně velkými květy. Na rozdíl od jiných Delosperem podobného typu, je poměrně robustní,ale o to méně vzrůstná, takže po dvou letech její průměr nečiní více, jak 20cm. 


 

 

 

 

Foto:zahradnictví Chaloupka

 

 

Delosperma ´Oxbow 3000m´: Opět se jedná o velmi mrazuvzdornou rostlinu, snášející mrazy kolem –20Ć.  Rostlina má poměrně drobné sukulentní listy a roste plazivě. Květy mají v průměru malinko přes 1cm,ale o to hojněji se na rostlině vyskytují. Plně rozkvetlá rostlina naprosto ukryje všechny svoje výhonky pod záplavou purpurových květů. Velmi často se mi stává, že zákazník, který zabloudí do naší matečnice, s rozzářeným výrazem ve tváři nese tuto rostlinu k prodejnímu pultu,aby si ji zakoupil.

V této zimě se mi nedopatřením povedlo pár rostlin naprosto usušit (pod krytem), kvůli obavě z přemokření, zatímco rostliny na skalce již zakládají poupata.


    Foto: Zahradnictví Chaloupka

 

 

Delosperma ´Sani Pass´ (syn. Delosperma hogan): Nejdrobnější Delosperma, kterou pěstuji a možná nejdrobnější pěstovatelná Delosperma vůbec. Velmi často je nabízena zahradníky pod názvem Delosperma alpina, která je však mnohem drobnější (celá rostlina má kolem 2cm, spíše méně). Zatímco Delosperma alpina je u nás prakticky nepěstovatelná, je D. ´Sani Pass´ vysoce mrazuvzdorná a při dobré drenáži i poměrně bezproblémová.

Má silně sukulentní listy nahloučeny tak hustě na sebe, že internodia jsou za vegetace neznatelná. Kvete velmi drobounkými bílými kvítky a v zimě se rostlinky zbarvují do sytě vínově červené barvy. Ze všech mně známých Delosperem je tahle zřejmě nejskalničkovatější skalničkou. 

   Foto: Zahradnictví Chaloupka

První díl povídání o mrazuvzdorných sukulentách najdete zde

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Fotografie k druhému dílu povídání o mrazuvzdorných sukulentních skalničkách

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.83

Výpis komentářů (2)

 • [2] Monika 20.11.2011, 12:54:09 Citovat

  Vážený pane Chaloupka, děkuji za skvělý článek. Plánujete na tyto stránky přidat další pokračování? Moc se mi vaše články a fotky líbí.
 • [1] Ing. Jaroslav Chaloupka, 12.03.2011, 09:11:55 Citovat

  Zde můžete reagovat na článek Mrazuvzdorné sukulenty: Delospermy 2. díl
 • Vložit komentář

   
   

Registace pro firmy