RSS článků

odkaz na facebook.com


Seriál, jak uspořádat různé typy zahrad - Přídomní zahrada

Zahrada je naší vizitkou, do jisté míry odráží, kdo jsme a samozřejmě také náš vkus, neboť každý správný zahrádkář do ní vkládá něco ze sebe. Přestože máte třeba přesnou představu, jak zahradu zrealizovat, je dobré se dozvědět nějaké praktické rady, popřípadě předpisy, jak zahrádku správně uspořádat, aby nepostrádala funkčnost a nějaké základní rysy uspořádanosti. Jak uspořádat přídomní zahradu?

Autor: veronika, Vydáno: 20. Dubna 2011 – 1 komentářů

Seriál, jak uspořádat různé typy zahrad - Přídomní zahrada

Jak by mohla vypadat přídomní zahrada? Trocha inspirace.

Přídomní zahrada by měla být uspořádána tak, aby plnila zejména funkci obytnou. Obytné části této zahrady, která má mít spojení s bytem, proto vyhradíme dobře osluněnou a dostatečně prostornou část zahrady. Podstatnou část bude tvořit trávníková plocha, na kterou bude u domu navazovat terasa, na jiném místě s krásným výhledem odpočívadlo, které podle potřeby bude ve spojení s pergolou nebo závětrnou zdí, dále pak bazén, ohniště, zahradní krb, či grilovací prosto, dětský koutek a další.

 

U obytné části zahrady je velmi významné, aby byla nějakým způsobem obehnána, například dřevinami, či stavebními prvky tak, aby byla chráněna před pohledy zvenčí či od sousedů. Důležité je zachování její intimity.

 

Užitková a okrasná část zahrady

Užitková a okrasná část zahrady by měly být v poměru, aby respektovali potřeby rodiny. Součástí zvlášť vymezené užitkové zahrady jsou záhony pro pěstování zeleniny, které mohou být kryté fóliemi, i volné, dále záhony pro jahodník, brambory a popřípadě nějaké druhy květin pro řez. Nachází se zde také ovocná výsadba, kterou je také možno umístit do obytné části.

 

Okrasné prvky v zahradě

Okrasné prvky mají prolínat do všech částí zahrady a tak ji sjednocovat a celou ji esteticky umocňovat. Je vhodné používat účelné seskupení a opakování jednotlivých druhů okrasných rostlinek a to podle jejich velikosti, struktury růstu, barvy květů a listů tak, aby estetický dojem zůstával celý rok co nejsilnější.

 

 

Obrázky zdroj:

ceskestavby.cz

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.92

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 20.04.2011, 22:52:47 Citovat

  • Vložit komentář

      Odpovídáte na příspěvek: "Zde můžete reagovat na článek <a href="http://www.nejzahradnictvi.cz/oborove-clanky/serial-jak-usporadat-ruzne-typy-zahrad-pridomni-zahrada">Seriál, jak uspořádat různé typy zahrad - Přídomní zahrada</a>"
     
     

Registace pro firmy