RSS článků

odkaz na facebook.com


Středně těžká půda je ideální a co teprve za pomocí žížal?

 Chcete-li, aby se květinám a užitkovým rostlinám na vaší zahradě dařilo, je třeba se seznámit s druhem půdy, kterou máte. V případě, že jste obeznámeni s tím, jakou půdu máte a co to obnáší, poměrně snadno ji můžete přizpůsobit k dokonalosti tak, aby byla úrodná a splňovala to, co chcete.

Jak je to se středně těžkou půdou?

Autor: veronika, Vydáno: 21. Dubna 2011 – 1 komentářů

Středně těžká půda je ideální a co teprve za pomocí žížal?

Středně těžká půda je pro zahrádku nejspíše tou nevhodnější.

Jak se říká, kolik lidí, tolik chutí. Přesně tak je to i u rostlin. Každé rostlině vyhovuje jiný druh půdy, avšak pro většinu rostlin jsou nejvhodnější půdy středně těžké, hlinité, popřípadě pak písčitohlinité nebo i hlinitopísčité.

 

Proč?

Tyto typy půd jsou dostatečně vzdušné, vodu po dešti, či zálivce dostatečně propouštějí, takže kořeny a půdní mikroorganismy mají akorát vzduchu a vláhy. Snadno se také zpracovávají. Tyto dobré vlastnosti středně těžké půdy vyniknou nejlépe, obsahuje-li půda hodně humusových částic. Proto je třeba pravidelně ji hnojit chlévským hnojem nebo doplňovat potřebný obsah humusu kompostem anebo rašelinou, popřípadě i jinými organickými látkami.

Vždy po několika letech zvětšujeme hloubku rytí, a tím prohlubujeme vrstvu ornice.

 

Žížaly jako zúrodňovače půdy

Žížaly, kterých se na 1 metru čtverečním vyskytuje asi 300, vyvrtávají v půdě chodbičky zhruba do hloubky dvou až tří metrů. Přitom půdu a s ní také rozkládající se organické látky polykají a obohacenou živinami ji v podobě trusu vylučují. Bylo prokázáno, že žížaly vytvoří za jeden rok svého působení 2,5 milimetru silou vrstvu úrodné země. Za 30 let projde zažíváním žížal půda do hloubky třiceti centimetrů.

Chodbičky, které žížaly vrtají, zvlhčují svým slizem, jimž tyto chodbičky zpevňují. Tím půdu provzdušňují a současně s tím usnadňují pronikání vody ke kořenům rostliny.

 

 

Obrázky zdroj:

nua.nrw.de

uniaktuell.unibe.ch

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.86

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 21.04.2011, 19:46:49 Citovat

  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy