RSS článků

odkaz na facebook.com


Zahradní trpaslík jako dekorace i účelný doplněk zahrady

Malinký mužíček s červenou špičatou čepičkou a bílými vousy je známou zahrádkovou postavičkou. Každý zná tohoto trpasličího hrdinu českých zahrad. Pro někoho je to symbol, bez kterého se zahrada prostě neobejde a pro druhého je to nevkusné klišé, které by na své zahradě nevystál.

Autor: veronika, Vydáno: 12. Dubna 2011 – 1 komentářů

Zahradní trpaslík jako dekorace i účelný doplněk zahrady

Zahradní trpaslík, jakožto mužíček ze sádry má za úkol hlídat naši zahradu a stejně tak jako třeba zahradní jezírka a osvětlení zahradu zvelebit a zdobit.

 

Tisíc podob zahradního trpaslíka

Dnešní trh nabízí skutečně širokou škálu těchto trpaslíků ve všech různých podobách a hlavně pozicích. S trakařem, hráběmi, rýčem, květinou, hřibem, kbelíkem, nebo také s funkční lucerničkou či se soudkem piva.

Zahradní trpaslík nemusí být jen jednoduchou dekorací, ale může se stát také naším pomocníkem. Například trpaslík s rozstřikovačem vám usnadní práci při zalévání zahrady.

Kromě českých zahrad trpaslíka naleznete také na zahradách britských, francouzských a německých.

 

Slyšeli jste o nanologii?

V případě, že tento pojem slyšíte poprvé, možná vás překvapí, že nanologie je věda o trpaslících. I tito sádrová pidimužíčci, které někdo zbožňuje a někdo jimi pohrdá, jsou předmětem výzkumu.

 

Kde se u nás vzali zahradní trpaslíci?

S historií tohoto malého mužíčka to není zcela jisté. Někteří nanologové tvrdí, že s trpaslíkem se setkáváme již ve Starých pověstích českých. Ne v dnes standardní podobě, tedy s krumpáčem a kyblíkem.

Při příchodu praotce Čecha osadila jeho družina zemi takzvanými dědky, což byly figurky vyřezávané ze dřeva, které představovali podoby jejich předků. Tímto „procesem“ vnesli do země své předky.

Figurka dnešního typického trpaslíka pochází zhruba z přelomu 15. a 16. století.

 

 

Obrázky zdroj:

furniturehomedesign.com

mylespaul.com

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.86

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 12.04.2011, 23:57:14 Citovat

  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy